- Komerční sdělení -finance
DomůMoje psychologiePrvní dítě po třicátce: Ano nebo ne?

První dítě po třicátce: Ano nebo ne?

Máte těsně před třicítkou a uvažujete nad založením rodiny? Nebo jste už překročili práh se třetím křížkem na zádech a obáváte se, že je pozdě. Dámy, ať chcete nebo ne, „téma dítě“ vás nemine. Kdy je nejlepší čas na prvního potomka?
Ženy mluví z vlastních zkušeností:
Já jsem svého manžela potkala, když mi bylo 32 a první dítě jsem měla jako 34-letá. Nic jsem neztratila. (Janka)

Mám známé i přítelkyně, které měly děti přes 30 či dokonce přes 40. Ženy jsou více sledovány a chodí během těhotenství na speciální vyšetření z preventivních důvodů. Jisté riziko je zde zvýšeno, ale kvůli tomu bych neztrácela klid v duši. Věřím, že je zde určitý tlak ze strany společnosti, či tzv. bio hodiny. No raději si počkat na toho pravého. (Eva)

Já mám za pár dní 31 let as manželem se pokoušíme asi 2 měsíce, ale cítím se tak bezradná, jako bych byla neplodná. Dělám si testy, i když vím, že je ještě brzy, koupila jsem si ovulační tester – takový malý mikroskop. Už mi z toho šibe, protože okolí už čeká – jsme půl roku po svatbě. I já bych už moc chtěla miminko, jen nějak to nejde tak, jak jsme si představovali. A když je žena jen jednou ročně plodná (jak to mnohé teorie říkají) – proč někdo otěhotní hned? (Lenka)

Malou jsem měla ve 35-tce a naprostá pohoda, ona i já. A nebyl to úmysl, tak pozdě, jednoduše se tak trefilo. Vidím věk 30 až 35 jako ideální pro dítě. Ale když chce mít někdo víc dětí, a ne hned po sobě, tak spíše k té dolní hranici. Když se poohlížím, kolik žen po třicítce otěhotnělo (ani nevěděli jak), tak pochybuji io teorii méně časté ovulací po třicítce. Ale to je jen můj soukromý názor, ne odborný. (Ivet)

Já si myslím, že první dítě by se mělo narodit do třiceti, druhé i po ní, to už nevadí. Nelíbí se mi, že dnešní baby si myslí, že mají čas. Podle mě nemají. Říkají to ty, co nikoho nemají. (Petra)

dietaFoto: Soňa Muth

Já jsem měla 31, když se mi narodila moje malá a řeknu vám, jsem ráda, že ji mám. Teď má 14 měsíců. Neměla jsem to růžové, protože jsem 2krát potratila, ale do třetice mi to vyšlo. I když jsem si musela chodit sem tam poležet do nemocnice s vysokým tlakem. Také jsem byla i na odběr plodové vody, protože mi bylo přes 30. V Bystrici mi řekli, že jsem už dost stará na prvorodičku. To mě „velmi potěšili“. Kdybych si měla vybrat, možná bych se dala přemluvit ještě na jedno. Ale museli bychom být na tom lépe po finanční stránce. (Magdaléna)

Mějte děti, než se dá, ekonomicky se to zvládne. Čas je nepřítel. A potom? Pak už to nějak nejde… (Erika)

Je mi 35 let a čekám první děťátko. Vůbec se necítím stará. Byla jsem vdaná, ale rozvedli jsme se. Manžel nemohl mít děti. Teď mám nového partnerem už 8 měsíců. Těhotná jsem zůstala hned, jak jsme na tom začali pracovat. Doufám, že do 40-tky budu mít i druhé. (Tatiana)

Co si myslíte vy? Měly by prvorodičky spěchat a stihnout první miminko ještě do třicítky?

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek